Ινδικά Χοιρίδια
Καλωσήρθατε στο forum των ινδικών χοιριδίων.
Εάν συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και τους Κανόνες Συγγραφής,
μπορείτε να γίνετε μέλος του forum !
Θα χαρώ πολύ να λύσω τις απορίες σας σχετικά με τα ινδικά χοιρίδια !

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Ινδικά Χοιρίδια
Καλωσήρθατε στο forum των ινδικών χοιριδίων.
Εάν συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και τους Κανόνες Συγγραφής,
μπορείτε να γίνετε μέλος του forum !
Θα χαρώ πολύ να λύσω τις απορίες σας σχετικά με τα ινδικά χοιρίδια !
Ινδικά Χοιρίδια
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of Ινδικά Χοιρίδια on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Ινδικά Χοιρίδια στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Πρόσφατα Θέματα
» κεραυνος!!!
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΚυρ Ιουλ 20, 2014 9:15 am από panos1994

» νεογεννητο χοιριδιο
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΚυρ Ιουλ 20, 2014 6:00 am από panos1994

» Ζευγαρι ινδικα!
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 1:28 am από stelios7

» με φοβαται το ινδικο μου χοιριδιακι
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΠαρ Φεβ 01, 2013 10:17 am από Βανίλια

» Λαχανικά στη διατροφή
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΣαβ Δεκ 01, 2012 4:17 am από Βανίλια

» Τσίμπλες στο μάτι...
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΣαβ Οκτ 20, 2012 1:06 am από Βανίλια

» Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΤρι Σεπ 04, 2012 1:12 am από Βανίλια

» Πως λένε το χοιριδιάκη σας ;
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΚυρ Σεπ 02, 2012 1:16 am από Βανίλια

» Δεν ξέρω τι ράτσα είναι !!!
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? EmptyΠεμ Αυγ 30, 2012 2:59 am από Eirini K.

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Ψηφοφορία

Που βρήκατε το forum ;

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_lcap50%Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_rcap 50% [ 6 ]
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_lcap8%Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_rcap 8% [ 1 ]
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_lcap0%Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_rcap 0% [ 0 ]
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_lcap17%Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_rcap 17% [ 2 ]
Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_lcap25%Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Vote_rcap 25% [ 3 ]

Σύνολο Ψήφων : 12

Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Λέξεις Κλειδιά


Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Τρι Αυγ 14, 2012 1:26 pm

Οπως λεει κ ο τιτλος η ερωτηση μ ειναι αν ενα κλουβι για κουνελια ειναι ιδανικο για ν κατοικησει ενα ι.χ το οποιο εχει διαστασεις 90+ εκατοστα μηκος και πλατος 65...Επισης θα ηθελα ν ρωτησω αν επειδη τ κλουβι ειναι για κουνελια αν θα μπορω ν βαλω μπαρα κ ν κανω κ δευτερο οροφο γιατι μ αρεσει πολυ..Τελος αν χωρανε μεσα 2 ι.χ η΄ μονο ενα (αν κ η επιλογη μ μαλλον θα ειναι μονο ενα)..Ευχαριστω πολυ.. Cool

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Τρι Αυγ 14, 2012 11:36 pm

Καλωσόρισες φίλε Kostas στην παρεούλα μας. Το κλουβί που περιγράφεις, είναι αρκετά μεγάλο ώστε να έχεις και δύο ινδοχοιράκια. Απ’ ό,τι κατάλαβα, πρόκειται για ένα κλουβί με περισσότερες δυνατότητες χώρου, εάν μπορείς να βάλεις μπάρα και να κάνεις και δεύτερο όροφο ακόμα καλύτερα. Εκείνο που δεν γνωρίζω είναι αν το πάτωμα είναι με σχάρα ή πατούν στο υπόστρωμα. Αν και πολλοί πιστεύουν ότι τα πατώματα με σχάρα είναι καλύτερα γιατί οι πατούσες των ζώων δεν βρίσκονται στις βρωμιές του υποστρώματος, προσωπικά θεωρώ ότι η σχάρα αν δεν είναι πυκνό το πλέγμα τα δυσκολεύει στην κίνηση. Τα ποδαράκια των ινδοχοίρων είναι σαφώς μικρότερα από των κουνελιών.
Τα ινδικά χοιρίδια δεν είναι πολύ του σκαρφαλώματος, οπότε για να ανεβοκατεβαίνουν από όροφο σε όροφο, πρέπει να είναι ισχυρά τα κίνητρα. (Σπιτάκια για να κρύβονται, τροφή, λιχουδιές.)
Όλα τα ινδικά χοιρίδια έχουν ανάγκη από βολτούλα στο δωμάτιο όσο πιο συχνά είναι δυνατόν, οπότε αν βγαίνει συχνά, το κλουβί αυτό είναι παράδεισος! Μπορεί να τρέχει και να κάνει pop corning άνετα. Η δικιά μας τα κάνει αυτά σε ένα αρκετά μικρότερο κλουβί. Ελπίζω να βοήθησα, με το καλό να πάρεις το χοιριδιάκι.
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Τετ Αυγ 15, 2012 12:32 am

Ευχαριστω πολυ Very Happy Το κλουβι εχει σχαρα αλλα αν παρω ι.χ η σχαρα δν θα χρησιμοποιηθει γιατι εχω διαβασει πως ειναι καλυτερα χωρις σχαρα SmileΝαι ομωςγια να δημιουργησω δευτερο οροφο θα ειναι ευκολο?θα γινεται γιατι τ κλουβι ειναι για κουνελια.Εμ,αν παρω λογικα ενα θα παρω γιατι ειμαι κ φοιτητης κ λογικα τ εξοδα θα γινουν πολλα..Εμ και κατι ακομα,2-3 φορες τ χρονο αν πρεπει ν ταξιδευω θα μπορω να παιρνω το ι.χ μαζι μ??Ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζω για να αγορασω.. Sad

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Πεμ Αυγ 16, 2012 2:27 am

Φίλε μου, δεν ξέρω πώς είναι το κλουβί σου, είναι ανοιχτό από πάνω; Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις σε πετ σοπ πώς γίνεται ή να δεις κανένα σχετικό βιντεάκι στο youtube «how to make... » ή να συμβουλευτείς κάποιον που ασχολείται με μαστορέματα. Πάντως τα ινδικά χοιρίδια δεν πολυαγαπούν το ανέβα-κατέβα. Αν βέβαια, όπως σου είπα, βρουν ωραία και ενδιαφέροντα πραγματάκια επάνω, θα ανεβοκατεβαίνουν ευχαρίστως!
Αν είναι ένα χοιριδιάκι, θα πρέπει να ασχολείσαι μαζί του περισσότερο μια και θα είναι μοναχούλι. Θα δεις, πριν μπεις στο δωμάτιό του θα σε καταλαβαίνει και θα σε φωνάζει!
Λοιπόν, για τα ταξίδια έχεις δίκιο να αναρωτιέσαι. Καταρχήν, θα πρέπει να έχεις ένα μικρότερο κλουβί για τα ταξίδια, εκτός αν ταξιδεύεις με πολυμορφικό αυτοκίνητο. Με τι μέσον θα ταξιδεύεις; Με αυτοκίνητο; ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΖΈΣΤΗ! Πολλά χοιριδιάκια χάνονται σε ταξίδια λόγω ζέστης. Είχαμε κι εμείς τέτοιο κρούσμα πέρυσι. Με πλοίο; Όχι στον ήλιο! Σε όσο πιο δροσερό σημείο γίνεται! Με άλλο μέσον; Όχι σε σημείο όπου δεν υπάρχει καλός αερισμός.
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Πεμ Αυγ 16, 2012 2:50 am

Το κλουβι δεν ειναι ανοιχτο απο πανω αλλα αμα θελω ανοιγει..Προφανως τα ταξιδια που θα αναγκαζομαι να κανω θα ειναι με αυτοκινητο κ ειναι μια αποσταση 200 χιλιομετρα δλδ ουτε 2 ωρες γιατι ειναι μεσω εγνατιας..Τωρα για 2 χοιριδιακια τ βλεπω δυσκολο γιατι ως γνωστον ολοι οι φοιτητες δυσκολευομαστε..Επισης διαβασα οτι χρειαζονται σε καθημερινη βαση φρεσκα φρουτα για βιταμινη C.Ισχυει?δεν μπορω να αγοραζω καμια ξηρα τροφη για να λαμβανει την βιταμινη C?Ευχαριστω πολυ που με βοηθας.. Smile

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Πεμ Αυγ 16, 2012 11:15 pm

Φίλε μου, κομπλέ σε βλέπω! Άμα ανοίγει από πάνω το κλουβί, σε κάποιο πετ σοπ, θα σε κατατοπίσουν πώς θα γίνει ο πάνω όροφος και μπορεί να βρεις και αξεσουάρ κατάλληλα γι’αυτό το σκοπό.
Τα ταξίδια, όσο πιο ολιγόωρα είναι, τόσο το καλύτερο. Για δύο ώρες, είναι μια χαρά. Ανοιχτό το αιρ κοντίσιον στο αυτοκίνητο αλλά να μη χτυπάει επάνω στο κλουβί, απλά να υπάρχει δροσιά στην ατμόσφαιρα. Νερό οπωσδήποτε και όλα θα πάνε καλά!
Ξέρω ότι οι φοιτητές σε άλλη πόλη, τραβάνε ένα οικονομικό λούκι, έδωσε και η κόρη μου φέτος πανελλαδικές και μέχρι στιγμής, για επαρχία το βλέπω. Οπότε, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και ένα μόνο χοιριδιάκι να πάρεις είναι πολύ καλό! Θα δεθεί μαζί σου και θα τα περνάτε μια χαρά. Χώρια που θα έχεις τραβήξει μια ψυχή από κάποια ίσως άσχημη μοίρα... Ίσως αν δεν το πάρεις εσύ, να το πάρει ένα πιτσιρίκι που σε λίγο θα το βαρεθεί και τη συνέχεια τη φαντάζεσαι...
Ναι, είναι αλήθεια ότι τα ινδικά χοιρίδια έχουν μεγάλη ανάγκη από βιταμίνη C γιατί το σώμα τους δεν τη συνθέτει από μόνο του, βλέπεις έχουν μια ομοιότητα με τον άνθρωπο! Η βιταμίνη αυτή υπάρχει σε σταγόνες. Υπάρχουν και τροφές εμπλουτισμένες με βιταμίνη C, αλλά οι σταγονίτσες που μπαίνουν στο νερό είναι το καλύτερο!
Σε καθημερινή βάση δίνουμε τη βασική τροφή, το χορτάρι αυτό που μοιάζει με σανό, και τη βιταμίνη στο νερό (για πέντε μέρες κάθε μήνα αν δεν υπάρχει άλλη εντολή από το γιατρό). Δίνουμε τακτικά φρέσκα λαχανικά (μαρουλάκι, λάχανο, καρότο ή ό,τι άλλο μας πει ο γιατρός) και από φρούτα μήλο, καρπουζάκι, σπάνια μπορούμε να δίνουμε κι ένα μικρό κομματάκι μπανάνα. Σου λέω αυτά που δίνω εγώ, σε συνεννόηση με το γιατρό μας, κάθε ζωάκι όμως είναι και μια ξεχωριστή περίπτωση, μπορεί ο δικός σου γιατρός να σου συστήσει κι άλλα λαχανικά κι άλλα φρούτα και χορταρικά.
Είναι μεγάλη μου χαρά αν οι ταπεινές συμβουλές μου σε βοηθούν να υποδεχτείς με τον καλύτερο τρόπο το μικρό σου φιλαράκο!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Παρ Αυγ 17, 2012 2:32 am

Ωραια χαιρομαι πολυ αν οντως καταφερω και βρω αξεσουαρ στα πετ σοπ για δευτερο οροφο.. Very Happy Οσο για την βιταμινη C θα πρεπει να τ ψαξω γιατι δυσκολα να πηγαινω στο παζαρι να παιρνω φρουτα (εδω για εμενα δεν τ κανω) Smile Το χοιριδιακι αν ολα πανε καλα και με λιγο ακομα διαβασμα και με την βοηθεια σου θα τ αποκτησω σε κανεναν μηνα (να δω πως θα πανε τα πραγματα) Rolling Eyes

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Σαβ Αυγ 18, 2012 1:10 am

Πολύ ωραία! Τη βιταμινούλα μπορείς να τη βρεις εύκολα στα πετ σοπ. Αν δεν θυμάσαι τη δοσολογία θα σου την πω εγώ. Χαίρομαι παρα πολύ που βοηθώ έστω και λίγο. Αυτό το μήνα που θα μαζεύεις χρήματα ή κάνεις ετοιμασίες, μπορείς να πηγαίνεις βολτούλες από τα γύρω πετ σοπς, να τσεκάρεις τα χοιριδιάκια που υπάρχουν (εκτός αν σου το δώσει κάποιος που έχει γέννα αλλά κι εκεί μπορείς να το κάνεις αυτό) να δεις ποιο θα σου κάνει κλικ, ποιο θα σου κλέψει την καρδιά, να ρωτήσεις πληροφορίες για τα ζωάκι. Συμβουλή από το γιατρό μου: Να προτιμάς ζώα που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, γιατί τα εισαγωγής, χώρια που έχουν φάει το ζόρι του ταξιδιού, το οποίο τα έχει καταστήσει πιο αδύναμα, συχνά δεν αντέχουν τις κλιματολογικές συνθήκες και πεθαίνουν. Τα αρσενικά είναι λιγάκι πιο φιλικά προς τον άνθρωπο. Μη φανταστείς ότι τα θηλυκά είναι τέρατα, το ινδικό χοιρίδιο από τη φύση του έχει γλυκό χαρακτήρα, αλλά τα αρσενικούλια είναι ακόμα πιο γλυκά, ωστόσο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις δύο αρσενικά στο ίδιο κλουβί. Τον έναν θα τον φάει το σκοτάδι! Ενώ τα θηλυκά βάλε μαζί όσα θες. Εσύ θα πάρεις ένα οπότε παίρνεις όποιο χοιρίδιο ερωτευτείς! Guinea Pig I love you :
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Σαβ Αυγ 18, 2012 4:12 am

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου Cool Βασικα σιγα σιγα οταν παω στην πολη που σπουδαζω (Καβαλα) θα πρεπει να ψαξω που εχει πετ σοπ γιατι δεν εχω ιδεα που εχει Shocked Οποτε μεσα στον 1 μηνα που θα ετοιμαζομαι πρεπει να ψαξω κ για πετ σοπ...Εμ, ετσι και αλλιως αρσενικο θα επερνα γιατι και ο κουνελος που ειχα αρσενικος ηταν..Οσο πιο φιλικος τοσο το καλυτερο..

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Κυρ Αυγ 19, 2012 1:00 am

Ο κουνελάκος ήταν ήσυχος; Έχω ακούσει ότι τα κουνελάκια όταν φτάνουν σε σεξουαλική ωρίμανση αρχίζουν και δαγκώνουν. Τα ινδικά χοιρίδια δεν χαρακτηρίζονται από αυτό το σύμπτωμα. όχι ότι δεν συμβαίνει ποτέ αλλά δεν είναι κανόνας. Τα αρσενικά είναι όντως πιο ήπιοι χαρακτήρες, πιο γλυκοί. Εμείς είχαμε δύο αρσενικά και τέσσερα θηλυκά. Τα δύο αρσενικά, είχαν τον ίδιο μειλίχιο χαρακτήρα. Το ένα μάλιστα, είχε μάθει και κολπάκια όπως το «κάνε κύκλο» και στη βόλτα του στο δωμάτιο, φυσικά κρυβόταν όπως το συνηθίζουν τα ινδικά χοιρίδια, όταν όμως μιμόμουν τη φωνή του, όπου και να ήταν, έβγαινε και ερχόταν προς εμένα. Έβλεπες να ξεπροβάλλει μια φατσούλα κάτω από το κρεβάτι, πίσω από το κομοδίνο... είχε πολλή πλάκα! Το δεύτερο αρσενικό μας, μας χάρισε παιδιά. Του είχα τρελλή αδυναμία, ήταν τόσο καλό, τόσο φιλικό, όταν πέθανε μου στοίχισε αφάνταστα. Από τα κορίτσια μας, οι δύο, μάνα και κόρη ήταν απόμακρες και απρόσιτες, χωρίς να είναι επιθετικές, ήρεμες ήταν αλλά όχι επικοινωνιακές με τον άνθρωπο. Η κόρη που έμοιαζε στον χαρακτήρα του πατέρα της ήταν πιο φιλική αλλά αυτή τη δώσαμε πολύ σύντομα. Ένα άλλο θηλυκό που είχαμε αργότερα, ήταν πολύ καλό αλλά κολλημένο με την άλλη που ήταν στο κλουβί (την απόμακρη κόρη) κι όταν εκείνη πέθανε, μαράζωσε και έζησε μονάχα δυο ακόμη μήνες. Το θηλυκό που έχουμε τώρα, η Ψείρα μας, -την οποία μάλιστα αποκτήσαμε μέσα από αυτό εδώ το φόρουμ, αν θέλεις, μπορείς να δεις την ιστορία αν και είναι μοιρασμένη σε διάφορα θέματα https://guinea-pig.forumgreek.com/t114-topic?highlight=%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9+%CE%BF+%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%BC%CF%80%CE%B7%CF%82+++%CE%BC%CE%BF%CF%85
είναι μια μπαλίτσα αγάπη. Την έχει η κόρη μου στο δωμάτιό της όμως μόλις καταλαβαίνει εμένα έξω από το δωμάτιο, αρχίζει το ξεφωνητό για να με καλέσει κοντά της! Το ίδιο έκαναν και τα χοιρίδια ενός μαθητή μου, μόλις καταλάβαιναν ότι ανεβαίνω τη σκάλα για να έρθω σπίτι τους, άρχιζαν το τουίιι- τουίιι! Θα δεις τι ιδιαίτερη σχέση που θα αναπτύξετε με το ινδοχοιράκι σου και πόσο θα αγαπηθείτε οι δύο σας!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Κυρ Αυγ 19, 2012 1:29 am

Εμ,Ο κουνελος μου οσο τον ειχα στα 4 χρονια που εζησε με ειχε δαγκωσει 3 φορες και αυτες στις αρχες που τον ειχα παρει και ηταν μικρουλης..Γενικα ηταν ησυχος και οταν ακουγε σακουλα απο το σαλονι σηκωνοταν με κοιτουσε και αρχιζε να δαγκωνει τα σιδερα και να πηγανει πανω κατω στο κλουβι για να του δωσω ψωμι,του αρεσε πολυ Neutral Το μονο προβλημα που ειχα με τον Rodrigo ηταν οτι δεν ηθελε τα χαδια..Οποτε τον επαιρνα πανω μου ηθελε να κατεβει..Κατα τα αλλα ηταν πολυ φιλικος με ολους (αν και δεν δεχοταν χαδια μονο λιγο να τον χαιδευεις)..Ναι το εχω διαβασει αυτο το αρθρο..

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Δευ Αυγ 20, 2012 12:37 am

Πρέπει να ήταν πολύ γλυκούλης αν και ανεξάρτητος τύπος για να μη γουστάρει και πολλά χάδια. Τώρα θα τρέχει στα λιβάδια του ουρανού, εκεί που αναπαύονται τα κουνελάκια... Μια μαθήτριά μου είχε μια νανίτσα κουνελίτσα που χόντρυνε πολύ και δάγκωνε αβέρτα! Την έχασαν, περίπου στην τετραετία κι εκείνοι από διάρροια.
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Τρι Αυγ 21, 2012 2:40 am

Εμενα απο υποθερμια εφυγε.. Neutral Καθε καλοκαιρι επειδη εχει ζεστη και τ βραδυ τον αφηναμε εξω στο μπαλκονι και τα βραδια τον σκεπαζαμε με ενα σεντονι για να μην παγωνει αλλα φαινεται μεγαλωσε ηλικιακα και δεν τ αντεξε αλλο..Τον ειχα παει σε κτηνιατρο στα τελευταια του..Του εκανε μια ενεση και μου εδωσε ενα σιροπι αλλα μονο την πρωτη μερα κρατηθηκε στην ζωη..Τον ειχα καταλαβει απο την αρχη οτι δεν ηταν καλα ηταν απιστευτα κακοκεφος Crying or Very sad

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Τρι Αυγ 21, 2012 11:33 pm

Τον καημενούλη το Rodrigo! Δεν άντεξε, φαίνεται την παγωνιά...Έτρωγε καθόλου αφού αρρώστησε; Τα ινδικά χοιρίδια όταν αρρωστήσουν πρέπει εκτός από τη θεραπεία, να κρατήσεις ενεργό το πεπτικό αλλιώς, πάει, την έχασες τη μπάλα! Ισχύει το ίδιο και για τα κουνελάκια;
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Τετ Αυγ 22, 2012 3:18 am

Ναι ισχυει..Τουλαχιστον σε εμενα δεν ετρωγε τιποτα και δεν επινε και νερο...Ασε που ειχε παγωσει το στομα το και δεν μπορουσε να τ ανοιξει .. No Μονο μια μερα αντεξε τελικα ετσι...

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Τετ Αυγ 22, 2012 11:42 pm

Άχου το κακομοιρούλι, πόσο θα υπέφερε! Παγάκι έγινε το δύστυχο. Κατάφερες να το ζεστάνεις καθόλου να ανοίξει το στόμα να χορηγηθεί φάρμακο και τροφούλα; Αλλά ούτως ή άλλως, είχε πάθει μεγάλη ζημιά, δύσκολο να επιβίωνε. Παλιότερα, το καλοκαίρι, κι εγώ άφηνα τα ινδικά χοιρίδια, το ζευγαράκι που είχα, στο μπαλκόνι, σε ένα μεγάλο ξύλινο κλουβί που έχει φτιάξει ο άντρας μου γι’ αυτό το σκοπό. Το βράδυ υπήρχε δροσιά αλλά όχι παγωνιά, και κάθονταν έξω από το σπιτάκι τους. Το είχα τοποθετήσει έτσι που να μην το πιάνει κι ο αέρας γιατί εδώ φυσάει πολύ. Αποφάσισα να τα πάρω μέσα, όταν ένα σούρουπο είδα στο κοντινό παρκάκι ένα νυχτοπούλι σαν κουκουβάγια, και φοβήθηκα μην ξυπνήσω το πρωί και βρω μόνο το ένα ή και κανένα, γιατί το κλουβί δεν έκλεινε και πολύ στέρεα από πάνω. affraid
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Πεμ Αυγ 23, 2012 11:09 am

Τον εβαλα διπλα στο καλοριφερ αλλα δεν καταφερα πολλα..Προφανως ηταν γραφτο να γινει οτι κ να εκανα...Πιστευω πως ισως επειδη ειχε μεγαλωσει ηλικιακα το επαθε αλλα δεν ξερω...Τελοσπαντων πλεον βλεπω φωτογραφιες του και τον θυμαμαι..

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Παρ Αυγ 24, 2012 12:43 am

Ναι, έχεις δίκιο, η ηλικία είναι καθοριστικός παράγοντας για την εξέλιξη της υγείας ενός ζώου, πόσο μάλλον ενός τρωκτικού, που έχει μικρό προσδόκιμο ζωής. Και ένας μαθητής μου πρόσφατα έχασε χοιρίδιο που είχε τέσσερα χρόνια και το γιο του, από τη ζέστη. Ο πατέρας ήταν ένα από αυτά που σου έλεγα ότι τσίριζαν μόλις με καταλάβαιναν έξω από το σπίτι τους. Ο ινδοχοιράκος αυτός ευτύχησε να κάνει έξι παιδιά και να ζήσει μια μακριά ωραία ζωή.
Τώρα πια, ραντεβού στα όνειρα...
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  kostas Δευ Σεπ 03, 2012 8:48 am

Συγνωμη παλι για την ερωτηση..Ηθελα να ρωτησω πως θα μπορεσω ν παρω το χοιριδιακι οταν τ παρω αφου τ κλουβι θα τ εχω στο σπιτι και ειναι πολυ δυσκολο να τ παρω μαζι μ γιατι η αποσταση ειναι αρκετα μεγαλη?? Neutral

kostas

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ειναι ιδανικο τ μεγεθος? Empty Απ: Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?

Δημοσίευση  Βανίλια Τρι Σεπ 04, 2012 1:12 am

Μιλάς για ταξίδι ή για την απόσταση πετ σοπ-σπίτι;
Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς ένα βαλιτσάκι μεταφοράς, όχι πολύ μικρό, να έχει λίγο χώρο το ζώο μέσα. Αν είναι κλουβάκι, το οποίο μπορεί να αερίζεται, ακόμα καλύτερα. Θα στρώσεις στο πάτωμά του μια πετσέτα των χεριών (που δε νομίζω πως θα ξαναχρησιμοποιήσεις) αντί για ροκανίδι. Θα του βάλεις νερό, να ξέρεις όμως ότι το μπιμπερόν θα χοροπηδάει και θα βρέξει την πετσέτα. Αυτό, εάν υπάρχει ζέστη δεν είναι κακό! Μπορεί το χοιριδιάκι σου να χωθεί και κάτω από την πετσέτα. Βάλε του και τροφή, μην πολυγεμίσεις το μπολάκι γιατί ενδέχεται να τα χύσει όλα έξω. Και σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού θα το κοιτάς, να δεις αν η συμπεριφορά του άλλαξε αισθητά και αν μπορεί να κινείται με ευκολία.
Στη δεύτερη περίπτωση, θα χρειαστείς ένα οποιοδήποτε βαλιτσάκι για ζωάκια, ή ένα χαρτόκουτο αν πας με δικό σου αυτοκίνητο. Αυτό με το χαρτόκουτο είναι λίγο ρίσκο γιατί το χοιρίδιο μπορεί να το ροκανίσει αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα είναι φοβισμένο και θα κάτσει ακίνητο μέχρι να φτάσετε. Η κόρη μου το πρώτο της χοιρίδιο σε χαρτόκουτο το έφερε και δεν είχε το παραμικρό ροκάνισμα, αλλά δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες ίδιοι... Ένα βαλιτσάκι, κάποια στιγμή θα πρέπει να το πάρεις, για να μπορείς να κινείς το χοιριδιάκι σου και με τα μέσα συγκοινωνίας, αν φερ’ειπείν, θέλεις να το πας στον κτηνίατρο.
Και μη ζητάς συγγνώμη, καλό μου παιδί, να ρωτάς ό,τι θέλεις για να κάνουμε τη ζωή του φιλαράκου σου όσο πιο καλή μπορούμε!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης