Ινδικά Χοιρίδια
Καλωσήρθατε στο forum των ινδικών χοιριδίων.
Εάν συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και τους Κανόνες Συγγραφής,
μπορείτε να γίνετε μέλος του forum !
Θα χαρώ πολύ να λύσω τις απορίες σας σχετικά με τα ινδικά χοιρίδια !

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Ινδικά Χοιρίδια
Καλωσήρθατε στο forum των ινδικών χοιριδίων.
Εάν συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και τους Κανόνες Συγγραφής,
μπορείτε να γίνετε μέλος του forum !
Θα χαρώ πολύ να λύσω τις απορίες σας σχετικά με τα ινδικά χοιρίδια !
Ινδικά Χοιρίδια
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of Ινδικά Χοιρίδια on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Ινδικά Χοιρίδια στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Πρόσφατα Θέματα
» κεραυνος!!!
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΚυρ Ιουλ 20, 2014 9:15 am από panos1994

» νεογεννητο χοιριδιο
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΚυρ Ιουλ 20, 2014 6:00 am από panos1994

» Ζευγαρι ινδικα!
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 1:28 am από stelios7

» με φοβαται το ινδικο μου χοιριδιακι
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΠαρ Φεβ 01, 2013 10:17 am από Βανίλια

» Λαχανικά στη διατροφή
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΣαβ Δεκ 01, 2012 4:17 am από Βανίλια

» Τσίμπλες στο μάτι...
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΣαβ Οκτ 20, 2012 1:06 am από Βανίλια

» Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΤρι Σεπ 04, 2012 1:12 am από Βανίλια

» Πως λένε το χοιριδιάκη σας ;
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΚυρ Σεπ 02, 2012 1:16 am από Βανίλια

» Δεν ξέρω τι ράτσα είναι !!!
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  EmptyΠεμ Αυγ 30, 2012 2:59 am από Eirini K.

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Ψηφοφορία

Που βρήκατε το forum ;

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_lcap50%Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_rcap 50% [ 6 ]
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_lcap8%Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_rcap 8% [ 1 ]
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_lcap0%Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_lcap17%Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_rcap 17% [ 2 ]
Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_lcap25%Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Vote_rcap 25% [ 3 ]

Σύνολο Ψήφων : 12

Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Λέξεις Κλειδιά


Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  Stefs Τετ Δεκ 29, 2010 12:51 am

Όταν μιλάμε για εκπαίδευση στα Ινδικά Χοιρίδια μη φανταστείτε ότι θα κάνουν κόλπα σαν σκυλάκια. Απλά πρέπει να μας αποδεχτούν, να μη μας φοβούνται και να νοιώθουν άνετα στο χώρο μας και κάτω από το βλέμμα μας. Από τη στιγμή της αγοράς του Ινδικού Χοιρίδιου πρέπει να προσέξουμε ορισμένα πράγματα έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η συμβίωση με το κατοικίδιο μετά. Επιλέγουμε πάντα το πιο περίεργο και ζωηρό ζωάκι. Ζώα τα οποία φαίνονται ήρεμα στην πραγματικότητα είναι τρομαγμένα και παγωμένα από το φόβο τους. Με τέτοια ζωάκια είναι πιο δύσκολο να δουλέψεις στην πορεία καθώς το πιο πιθανό είναι να κρύβονται μόλις σας δουν όσος καιρός και αν περάσει. Για να επιλέξουμε ζώο μπορούμε να ζητήσουμε από τον ιδιοκτήτη του καταστήματος να αλλάξει λίγο την διακόσμηση του κλουβιού. Αμέσως θα παρατηρήσουμε πως τα ευαίσθητα στις αλλαγές ζώα θα παραμείνουν για κάποιο χρονικό διάστημα κρυμμένα. Στη συνέχεια κάποια θα κάνουν πρώτα κάποιες κινήσεις για να εξερευνήσουν το νέο τους περιβάλλον ενώ κάποια άλλα θα παραμείνουν για αρκετό χρόνο κρυμμένα. Τα πρώτα είναι η καλύτερη περίπτωση ζώου που μπορούμε να πάρουμε.

Όταν έρθουν τα ινδικά χοιρίδια στο νέο τους σπιτικό καταρχήν θέλουν ένα διάστημα προσαρμογής. Δώστε τους χρόνο να συνηθίσουν τόσο το νέο τους περιβάλλον όσο και εσάς τους ίδιους. Τις πρώτες ημέρες πιθανόν να κρύβονται μόλις σας βλέπουν. Πλησιάστε τα ήρεμα και προσφέρετέ τους τροφή με το χέρι έξω από τα κάγκελα. Στην αρχή ίσως να μην έρχονται όμως κάποια στιγμή θα σας εμπιστευθούν και θα αρχίσουν να παίρνουν τις λιχουδιές από το χέρι σας. Στη συνέχεια και αφού έχετε καταφέρει ένα βαθμό εξεικοίωσης με την τροφή, συνηθίστε τα στο άγγιγμά σας. Κάθε μέρα θα τα παίρνετε για λίγη ώρα στα γόνατα και θα τοποθετείτε τα χέρια γύρω από το ζώο. Στην αρχή θα κάθεται φοβισμένο όμως σιγά σιγά θα συνηθίσει. Όταν το δείτε και κινείται στο χώρο που το αφήνεται πιο άνετα και με περιέργεια μπορείτε να αρχίσεται τις απόπειρες για χάδια. Στην αρχή απλά θα ακουμπήσετε το χέρι πάνω στην πλάτη του και σταδιακά καθώς θα βλέπετε το ζώο να δέχεται το χέρι θα προχωράτε και περισσότερο στα χάδια.

Έχουμε πάντα υπόψιν ότι τα ινδικά χοιρίδια έχουν εξαιρετική ακοή και όσφρηση. Έντονες μυρωδιές αλλά και δυνατές ομιλίες τις περισσότερες φορές εκλαμβάνονται από το ζώο σαν απειλή και μας πάνε πίσω στην κοινωνικοποίησή του. Επίσης όλες οι κινήσεις μας πρέπει να είναι ήρεμες, απαλές και ποτέ απότομες και βίαιες. Προσοχή στα μικρά παιδιά καθώς δεν έχουν την υπομονή για μια προσεχτική προσέγγιση και πλησιάζουν τα ζωάκια απότομα και πολλές φορές αδέξια. Καλό είναι πάντα να τα πλησιάζουν υπό την επίβλεψη σας.
Stefs
Stefs

Αριθμός μηνυμάτων : 140
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονικης

http://xamster.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  m@ry Τετ Δεκ 29, 2010 4:31 am

Link για τα παιδιά και τα χοιρίδια.

Περισσότερα για τα παιδιά και χοιρίδια

Περισσότερα για τα παιδιά και χοιρίδια και στα ελληνικά

Βίντεο για την εκπαίδευση των ινδικών χοιριδίων...

m@ry
m@ry
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 232
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

https://guinea-pig.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  Stefs Τετ Δεκ 29, 2010 10:23 am

Και αλλο ενα βίντεο
Stefs
Stefs

Αριθμός μηνυμάτων : 140
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονικης

http://xamster.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  piggy Τετ Μαρ 28, 2012 5:26 am

αχ θελω κι εγω να μαθω κολπακια στην piggy μου !!! σας παρακαλω πειτε μου με ποιον τροπο να τη μαθω να κανει γυρω γυρω οπως στα βιντεο που εχετε δημοσιευσει !!!!!! πειτε μου ομως και αλλα κολπα εκτος απο αυτο ,, και πως να τη μαθω να τα κανει καθενα απ' αυτα !!!! τελος πειτε μου ιδεες για να παιζω μαζι της !!! δεν μου κοβει !!!! το μονο που κανω ειναι να την βαζω για μερικες ωρες την ημερα απανω μου και να την γαργαλαω [[ τρελαινεται να την χαιδευουν , ειδικα στο λαιμουδακι και στην κοιλιτσα απο κατω @! χαχα !! η γλυκια μου !!!!]] pig queen βασιλισσα μου !!!! Α ! ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΧΟΙΡΙΔΙΑΚΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ????
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Μπορεί να μάθει πολλά!

Δημοσίευση  Βανίλια Πεμ Μαρ 29, 2012 12:42 am

Γλυκιά μου Piggy, τι καλή ιδιοκτήτρια χοιριδίου που είσαι! Δεν θα δυσκολευτείς καθόλου με τη χημεία που έχεις με τη Bella! Λοιπόν, τα χοιριδιάκια εκπαιδεύονται όπως τα σκυλάκια. Παράγγελμα-οπτικό σήμα-αμοιβή. Δεν θα κάνει βέβαια αυτά που κάνει ένας σκύλος αλλά έχει τη δυνατότητα να μας εντυπωσιάσει με το δικό του τρόπο. Καταρχήν, πρέπει να παρατηρήσουμε το ζωάκι μας τι κάνει ενστικτωδώς, τι συνηθίζει όταν το βγάζουμε από το κλουβί για περίπατο στο δωμάτιο. Μερικά, δίνουν εύκολα το χεράκι τους αρκεί να τα μισοσηκώσεις κρατώντας σταθερά στην παλάμη σου το άλλο τους χεράκι και λέγοντας «δώσε το χεράκι!» Αμέσως μετά βεβαίως, δίνεις την αμοιβή του. Ένα άλλο ωραίο κολπάκι είναι να το μάθεις να κάνει κύκλους γύρω απ’ τον εαυτό του και είναι πολύ εύκολο αρκεί να του κρατάς ένα καροτάκι και να του δίνεις να δαγκώνει κομματάκια, κουνώντας το κυκλικά από πάνω του και δίνοντάς του και το παράγγελμα «κάνε κύκλο!»για ν’ ακούει κιόλας τους ίδιους φθόγγους και να τους συνδέσει με την κίνηση και το καρότο. Σιγά-σιγά, όταν του λες να κάνει κύκλους θα το κάνει άνετα αλλά μην ξεχνάς να το ανταμοίβεις πάντα με το καροτάκι, το μηλαράκι ή ό,τι άλλο προτιμά (και επιτρέπεται, βέβαια!)
Όταν το βγάζεις έξω να κινηθεί μόνο του στο δωμάτιο, μπορείς να του τοποθετήσεις στο πάτωμα χαρτόκουτα με τρύπες για να μπαινοβγαίνει. Εγώ του έβαζα ανοιχτές θήκες από cd στη σειρά έτσι που να σχηματίζουν ένα τούνελ με διακλαδώσεις και περνούσε από κει μέσα.
Ωστόσο, κάθε ζωάκι είναι διαφορετικό και έχει τα δικά του χαρίσματα γιαυτό και καθένα ίσως μπορεί να κάνει πράγματα που κάποιο άλλο δεν κάνει.
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  piggy Πεμ Απρ 26, 2012 6:02 am

σημερα την εβγαλα για καμια ωριτσα εξω στο δωματιο!!!! αρχικα , την αφησα μακρια μου και εγω ετρεξα να καθισω σε μια καρεκλα , εκεινη ετρεξε και ανεβαινε στα ποδια μου !! μετα την επιασα και την εστειλα παλι μακρια μου και εγω καθισα στο χαλακι !!! και βεβαια παλι με κυνηγησε ανεβηκε πανω μου και με εγλυφε ..... υστερα σταματησε να το κανει αυτο και αρχισε να τρεχει με χαρα σε ολο το δωματιο κανοντας ποπ-κορνινγκ συνεχεια !!!!!!!!! lol! δε σταματουσε !!!! χαχα ειναι πολυ καλη μαζι μου ξανα !!!! μαλιστα δεν θα τη λεω μπελλα γιατι απο οτι καταλαβα υπακουει στο ονομα piggy !!!!
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  Βανίλια Πεμ Απρ 26, 2012 8:51 am

Κατά μάνα, κατά κύρη! Η κοπελίτσα σου είναι πολύ δεμένη μαζί σου και το δείχνει με όλη της την ψυχούλα. Έτσι και ο Λάκης, κάνει ποπ κόρνινγκ συνεχώς ακόμα και μέσα στο κλουβί του και κάθε μέρα δένεται περισσότερο μαζί μας ειδικά με την κόρη μου. Βρε συ, θα καταλήξεις σε ένα όνομα επιτέλους; Το Piggy μου αρέσει πιο πολύ, είναι πιο τρυφερό, άλλωστε γουρουνάκια δεν τα λένε; Very Happy
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  piggy Κυρ Μάης 06, 2012 8:47 am

ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ , ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΣΤΥΛ , ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ [ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ] ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΔΩΝΤΑΚΙΑ ΤΗΣ . ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΗΣ ΥΨΩΝΩ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ "" ΕΠ !! ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ "" ??? ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΣΕΙ !!! ΣΚΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΛΑΙΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΓΛΥΦΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΗΛΑΡΑΚΙΑ !!!!!!! ΚΑΛΟ ???? ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ????? ΜΗΠΩΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΦΟΒΙΕΣ ??? ΠΑΝΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΠ ΚΟΡΝΙΝΓΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΕ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ Laughing I love you Suspect
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση  Empty Απ: Εκπαίδευση - Κοινωνικοποίηση

Δημοσίευση  Βανίλια Δευ Μάης 07, 2012 2:59 am

Χα, χα, τέλειο! Νομίζω ότι της υπέδειξες ένα τρόπο να ζητάει το μηλαράκι της! Άγγιγμα με τα δοντάκια-αυστηρός τόνος-ένδειξη υποταγής -αμοιβή. Δεν είναι κακό αφού μονάχα τα δοντάκια της ακουμπά χωρίς να δαγκώνει. Είναι πανέξυπνη κι έχετε χημεία μεταξύ σας, είναι από τις πιο λαμπρές σχέσεις ανθρώπου-ινδικού χοιριδίου, που ξέρω! Έπεσες και στο κατάλληλο ζωάκι, εκατό χρόνια να έψαχνες δεν θα έβρισκες χοιρίδιο σαν την Piggy. Kάπως έτσι είναι και η Ψειρούλα μας! Κόρη Piggy's γαρ!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης