Ινδικά Χοιρίδια
Καλωσήρθατε στο forum των ινδικών χοιριδίων.
Εάν συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και τους Κανόνες Συγγραφής,
μπορείτε να γίνετε μέλος του forum !
Θα χαρώ πολύ να λύσω τις απορίες σας σχετικά με τα ινδικά χοιρίδια !

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Ινδικά Χοιρίδια
Καλωσήρθατε στο forum των ινδικών χοιριδίων.
Εάν συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και τους Κανόνες Συγγραφής,
μπορείτε να γίνετε μέλος του forum !
Θα χαρώ πολύ να λύσω τις απορίες σας σχετικά με τα ινδικά χοιρίδια !
Ινδικά Χοιρίδια
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of Ινδικά Χοιρίδια on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Ινδικά Χοιρίδια στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Πρόσφατα Θέματα
» κεραυνος!!!
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΚυρ Ιουλ 20, 2014 9:15 am από panos1994

» νεογεννητο χοιριδιο
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΚυρ Ιουλ 20, 2014 6:00 am από panos1994

» Ζευγαρι ινδικα!
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 1:28 am από stelios7

» με φοβαται το ινδικο μου χοιριδιακι
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΠαρ Φεβ 01, 2013 10:17 am από Βανίλια

» Λαχανικά στη διατροφή
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΣαβ Δεκ 01, 2012 4:17 am από Βανίλια

» Τσίμπλες στο μάτι...
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΣαβ Οκτ 20, 2012 1:06 am από Βανίλια

» Ειναι ιδανικο τ μεγεθος?
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΤρι Σεπ 04, 2012 1:12 am από Βανίλια

» Πως λένε το χοιριδιάκη σας ;
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΚυρ Σεπ 02, 2012 1:16 am από Βανίλια

» Δεν ξέρω τι ράτσα είναι !!!
Περιμένοντας την έκπληξη! EmptyΠεμ Αυγ 30, 2012 2:59 am από Eirini K.

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Ψηφοφορία

Που βρήκατε το forum ;

Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_lcap50%Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_rcap 50% [ 6 ]
Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_lcap8%Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_rcap 8% [ 1 ]
Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_lcap0%Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_rcap 0% [ 0 ]
Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_lcap17%Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_rcap 17% [ 2 ]
Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_lcap25%Περιμένοντας την έκπληξη! Vote_rcap 25% [ 3 ]

Σύνολο Ψήφων : 12

Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Λέξεις Κλειδιά


Περιμένοντας την έκπληξη!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Τρι Οκτ 11, 2011 1:37 am

Τα καλά μας χοιρίδια ζευγάρωσαν και τώρα είμαστε στην αναμονή. Δεν υπάρχει κανένα σημάδι που να μας δείχνει κάτι. Από το εικοσαήμερο και μετά, θα παρατηρήσουμε τα πλαϊνά της κοιλιάς της θηλυκιάς μας να καμπυλώνουν ελαφρά, ίσως αυτό να περάσει και απαρατήρητο από κάποιον που δεν έχει πείρα στα ινδικά χοιρίδια. Από εκεί και ύστερα, η καμπύλη αυτή θα μεγαλώνει. Όσο περισσότερα είναι τα μωρά, τόσο πιο πολύ θα φουσκώσει η κοιλιά της. Μπορεί να κάνει από δύο μέχρι οκτώ. Αν έχει πολλά, τότε το πλάτος της μπορεί να φτάσει το μήκος του ζώου! Το κοριτσάκι μας τότε θέλει ηρεμία και δροσερό περιβάλλον γιατί η ζέστη μπορεί να αποβεί από τυραννική έως μοιραία σε μια τόσο ευαίσθητη φάση της ζωής της. (Ποτέ απευθείας έκθεση σε air-condition, απαγορεύεται! Ένας ανεμιστήρας που να μη χτυπά το κλουβί αλλά τον ευρύτερο χώρο, είναι αρκετός.)
Πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι από το βάρος της κοιλιάς, μπορεί οι μαστοί να ακουμπούν στο ροκανίδι και να την πονούν καθώς θα σέρνονται επάνω. Τα έμβρυα, όσο λιγότερα είναι, τόσο πιο μεγαλόσωμα γεννιούνται και τρέφονται καλλίτερα από τα πολυάριθμα, μια και η ινδοχοιρίνα διαθέτει μονάχα ένα ζευγάρι μαστών.
Κατά τη διάρκεια της κύησης, θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στον τρόπο που την πιάνουμε για να μη τραυματίσουμε είτε την ίδια, είτε τα αγέννητα ακόμη, παιδιά της. Ένα ωραίο κολπάκι είναι να της στρώσουμε κάτω μια πετσέτα και να την αφήσουμε να περπατήσει επάνω. Όταν φτάσει στη μέση της πετσέτας, σηκώνουμε τις άκρες και την τυλίγουμε σαν μπογαλάκι κι έτσι τη μεταφέρουμε ασφαλή όπου θέλουμε.
Η εγκυμοσύνη θα κρατήσει 8-10 εβδομάδες και τα μικρά θα βγουν τέλεια ζώα, με ανοιχτά τα μάτια, θα περπατούν, αν και αρχικά λίγο σκουντούφλικα λόγω της καμπύλης των πελμάτων τους η οποία πολύ σύντομα θα στρώσει, θα πίνουν μητρικό γάλα και από την επόμενη μέρα θα τρώνε ΚΑΙ στερεά τροφή!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  elena_19 Τετ Οκτ 12, 2011 7:06 am

Συγχαρητηρια!!εαν υπαρχει πιθανοτητα να χαρισεις καποιο απο τα μικρα εφοσον γεννηθουν με το καλο εννοειται ενδιαφερομαι για ενα αρσενικο Very Happy Very Happy
elena_19
elena_19

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Πεμ Οκτ 13, 2011 2:55 am

Καλή μου elena, ευχαριστώ πολύ αλλά δεν έχω καθόλου χοιρίδια αυτόν τον καιρό. Περιγραφή της εγκυμοσύνης έκανα. Θέλω κι εγώ να πάρω, αλλά να κάνω πρώτα, κάποιες επικίνδυνες εξετάσεις που έχω και μετά, γύρω στα Χριστούγεννα. Κάποια στιγμή θα ζευγαρώσω αυτό που θα πάρω, όταν θα είναι παντελώς έτοιμο, γιατί θα το πάρω μωρούλι. Very Happy Επίσης, θέλω να σου πω ότι το μικρούλι σου είναι γλύκαααααα! Να το χαίρεσαι!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  elena_19 Πεμ Οκτ 13, 2011 9:28 am

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ να είσαι καλά Very Happy Very Happy καλη επιτυχια με τις εξετασεις σου καλα αποτελεσματα σου ευχομαστε ολα να πανε καλά κ με το καλο να αποκτησεις το μικρουλη σου flower flower flower
elena_19
elena_19

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Παρ Οκτ 14, 2011 12:58 am

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά, να είστε όλοι καλά μαζί με τα πάνγλυκα χοιριδιάκια σας! Smile Smile Smile
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  piggy Σαβ Φεβ 18, 2012 1:12 pm

ΕΓΩ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΙΝΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΟΙΡΙΔΙΑ . ΣΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΑ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔOΜΑΔΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΔΑΓΚΩΣΕ ΤΟ ΑΥΤΙ. ΕΣΥ ΒΑΝΙΛΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙς ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΕΝΑ Η ΟΧΙ.......ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΡΕΣ [ 20 ΠΕΡΙΠΟΥ] ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑ [ 9 ΜΗΝΩΝ ] ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΓΓΥΟΣ .. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?????? ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΚΑΙ ΒΡΩ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΙΚΡΑ affraid Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig Guinea Pig . ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΓΓΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΩΡΑΚΙΑ . ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΗΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ .. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ .. ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΑΙΔΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΗΧΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΓΛΥΦΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ .. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΧ ΜΟΥ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ .. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ????? ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΟΣ????? ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑΣ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ HELP ME PLEASE \
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  piggy Δευ Φεβ 20, 2012 1:18 pm

καλα δεν θα το πιστεψετε !!!!!!!τελικα ειχα δικιο ... ο πιγκυ ηταν τελικα η πιγκυ και γεννησε ενα αξιολατρευτο και υγιεστατο μωρακι !!!!!!!! flower sunny πειτε μου σας παρακαλω τι να προσεχω ......θελω να ξερω καποια πραγματα και γα τους δυο ...δεν θελω να τεθει σε κινδυνο η ζωη κανενος απο αυτα pale
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Τρι Φεβ 21, 2012 12:35 am

Piggy μου, να σου ζήσει το μικράκι, να το χαίρεσαι και να το δεις να μεγαλώνει ευτυχισμένο κοντά στη μανούλα του! Είδες; Σου έκανε και δωράκι! Nά γιατί το αρσενικό την κυνηγούσε μετά μανίας! Μόνο που το κορίτσι σου ήταν ήδη έγκυος, κανένα μήνα πριν την πάρεις! Η κύηση κρατάει 8-10 εβδομάδες, δηλαδή δύο μήνες ίσως και λίγο παραπάνω, νά γιατί ο αρσενικός τη δάγκωσε. Γιατί ήταν απρόθυμη ίσως και επιθετική, στα ερωτικά του καλέσματα!
Το φύλο τώρα πια ξέρεις να το ξεχωρίζεις, έτσι δεν είναι;
Λοιπόν, το πιτσιρικάκι , είναι ένα τέλειο ζώο, όπως θα είδες, έχει τα ματάκια του ανοιχτά, μπορεί να περπατάει, έστω και ψιλοτρεκλίζοντας, μια και τα ποδαράκια των νεογνών χοιριδίων, έχουν μια ελαφριά κλίση προς τα πάνω, και από την επομένη μέρα της γέννησής τους δοκιμάζουν και στερεά τροφή μαζί με το μητρικό γάλα. Εσύ δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο, από το να τους αφήσεις να ξεκουραστούν, να χαρούν τη σχέση τους μάνα και παιδί και είναι πιο ευτυχισμένα τώρα που είναι δύο! Θα τα καθαρίσεις μετά από κάμποσες μέρες, για να μην τα αναστατώσεις, μην τα μετακινήσεις σε άλλο κλουβί και μην τα βγάλεις έξω για βόλτα, βάζε τροφή όπως έβαζες και πριν, καθαρό νεράκι, τη βιταμινούλα αν στο συστήσει ο γιατρός, βάλε και καμιά λιχουδίτσα, τα μωρά δοκιμάζουν τα πάντα! Μετά από ένα -ενάμισι μήνα, κοίτα το φύλο του μωρού κι αν είναι αρσενικό, χώρισέ τα γιατί μπορεί ξαφνικά να τα δεις να γίνονται πολλά! Η σωστή περίοδος αποχωρισμού είναι στις 6 εβδομάδες, αλλά αν τα μωρό είναι μεγαλόσωμο, που προφανώς θα είναι μια και ήταν μόνο του, μπορούν να χωριστούν και πιο σύντομα.
Αχ, σε παρακαλώ, αν μπορείς και θέλεις, βάλε μια φωτογραφία του μωρού να το δούμε!!! Όσο για τη μαμά, είναι κούκλααααα!!!

Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  piggy Τρι Φεβ 21, 2012 5:31 am

χαχα η μαμα δεν ειναι αυτη στην φωτογραφια !!!!! χαχα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ !!!!! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ !!!! Very Happy ετσι το βλεπω εγω επειδη ισως ειναι δικο μου . καπιος μπορει να το δει και να πει << αχ τι απαισιο και σιχαμενο που ειναι >> Suspect . βανιλια μου θα ανεβασω φωτογραφια και των δυο για να τις δειτε .. το μωρακι εχει λευκο κεφαλι με μια μαυρη βουλιτσα και το σωματακι καφετουλη .. το αγαπω πολυ και χαιρομαι που ολα πηγαν καλα ... να σας ρωτησω.... αν ειναι αγορι τι να κανω ????δεν θελω να το δωσω το αγαπω τοσο πολυ .. No
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Παρ Φεβ 24, 2012 12:34 am

Καταρχήν, καλή μου, δεν υπάρχουν άσχημα και σιχαμένα ινδικά χοιρίδια! Όλα έχουν κάτι ξεχωριστό, δικό τους, μοναδικό, ακόμα και το πιο καχεκτικό και χλεμπονιάρικο, κάτι θα έχει που θα σε αιχμαλωτίσει... Το μωρούλι σου πρέπει να είναι κουκλάκι έτσι όπως το φαντάζομαι! Αν είναι αγοράκι και θες να το κρατήσεις -και θέλω να σου πω ότι τ΄αγοράκια είναι λίγο πιο τρυφερά, από τα κοριτσάκια- απλώς θα τα χωρίσεις. Θα βάλεις το ένα από τα δύο σε άλλο κλουβί και δεν θα τα αφήσεις ποτέ ελεύθερα μαζί ούτε για βόλτα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να την ξαναδείς έγκυο τη μανούλα! Shocked
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  piggy Παρ Φεβ 24, 2012 6:47 am

μμμμμμμμ................. μαλλον δεν χρειαζεται να το φανταζεστε απλα δειτε το στην φωτο !!! δεν ειναι κουκλι??? Embarassed
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Σαβ Φεβ 25, 2012 1:22 am

Μόνο κουκλί;;;; Αυτό είναι σκέτη ροδοζάχαρη! Φτου, φτου!!! Like a Star @ heaven
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  piggy Κυρ Φεβ 26, 2012 1:45 am

γεια σου βανιλια μου χρειαζομαι την βοηθεια σου !! εκει που ολα πηγαιναν καλα ....τελικα νομιζω οτι υπαρχει ενα προβληματακι Crying or Very sad η γλυκια μου θηληκια οταν ταιζει το μωρακι την βλεπω και υποφερει παραπολυ ....κλαιει και απο τον πονο χωνει την μουσουδιτσα της στο πριονιδακι..... την καταλαβαινω παραπολυ και νιωθει απαισια η κακομοιρα .... μαλλον δεν εχει γαλατακι και το μικρο παει ρουφαει ρουφαει και εκεινη μη εχοντας να το ταισει ποναει και σπαραζει η καρδια μου να την βλεπω ετσι !! μαλιστα καμια φορα αρνειται να το ταισει .....το μικρο δεν εχει κλεισει ουτε εβδομαδα και ανησυχω πολυ ....να παρω ειδικο γαλα για νεογνα και τροφη για θηλαζουσες?????? τι να κανω πειτε μου το συντομοτερο σας παρακαλω !! Crying or Very sad Embarassed και .......επι την ευκαιριαν θα ηθελα να ρωτησω και κατι τελευταιο ..εχθες αλλαξα το πριονιδι και αναγκαστηκα πηρα το μικρο και τη μαμα για να τους μεταφερω ..οταν πηρα το μικρο αγκαλια δεν με δαγκωσε ...αντιθετα ανεβαινε στον ωμο μου και ετρωγε απο το χερι μου!!!! Very Happy υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο επειδη οταν ειχα πανω μου την πιγκυ την χαιδευα στην κοιλιτσα και της μιλαγα με αποτελεσμα το μικρουλι να με αναγνωριζει????? scratch
piggy
piggy

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : πειραιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένοντας την έκπληξη! Empty Απ: Περιμένοντας την έκπληξη!

Δημοσίευση  Βανίλια Κυρ Φεβ 26, 2012 10:13 am

Αχ, γλυκειά μου, λυπάμαι που υποφέρει με το θηλασμό το κοριτσάκι μας! Ξέρεις, τα μικρά έχουν δόντια και το πιθανότερο είναι ότι μάλλον τη δαγκώνει από τη λαιμαργία του να πιει γάλα. Μπορεί οι θηλές της να είναι και ερεθισμένες γιατί ίσως τρίβονται και στο πριονίδι καθώς εκείνη κινείται. Καλό θα είναι να τη δει γιατρός για να δει εάν υπάρχουν πληγές δαγκώματος στις θηλές αλλά και στην -λιγότερο πιθανή- περίπτωση που δεν υπάρχει γάλα, να σου συστήσει κάτι. Τα μικρούλια δεν δαγκώνουν γιατί δεν ξέρουν το φόβο, είναι απόλυτα φιλικά αλλά πρόσεξε μην προσπαθήσει να φάει πράγματα ακατάλληλα γιατί δοκιμάζουν τα πάντα!
Βανίλια
Βανίλια

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
Τόπος : όπου υπάρχουν ινδικά χοιρίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης